Winners to be announced on Sunday, February 27th.
Best Motion Picture of the Year
Nominees:
Black Swan (2010) (Fox Searchlight) A Protozoa and Phoenix Pictures Production
Mike Medavoy, Brian Oliver and Scott Franklin, Producers
Fighter, The (2010) (Paramount) A Relativity Media Production
David Hoberman, Todd Lieberman and Mark Wahlberg, Producers
Inception (2010) (Warner Bros.) A Warner Bros. UK Services Production
Emma Thomas and Christopher Nolan, Producers)
Kids Are All Right, The (2010) (Focus Features) An Antidote Films, Mandalay Vision and Gilbert Films Production
Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte and Celine Rattray, Producers
King's Speech, The (2010) (The Weinstein Company) A See-Saw Films and Bedlam Production
Iain Canning, Emile Sherman and Gareth Unwin, Producers
127 Hours (2010) (Fox Searchlight) An Hours Production
Christian Colson, Danny Boyle and John Smithson, Producers
Social Network, The (2010) (Sony Pictures Releasing) A Columbia Pictures Production
Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca and Ceán Chaffin, Producers
Toy Story 3 (2010) (Walt Disney) A Pixar Production
Darla K. Anderson, Producer
True Grit (2010) (Paramount) A Paramount Pictures Production
Scott Rudin, Ethan Coen and Joel Coen, Producers
Winter's Bone (2010) (Roadside Attractions) A Winter's Bone Production
Anne Rosellini and Alix Madigan-Yorkin, Producers
Best Performance by an Actor in a Leading Role
Nominees:
Javier Bardem for Biutiful (2010)
Jeff Bridges for True Grit (2010)
Jesse Eisenberg for The Social Network, The (2010)
Colin Firth for King's Speech, The (2010)
James Franco for 127 Hours (2010)
Best Performance by an Actress in a Leading Role
Nominees:
Annette Bening for Kids Are All Right, The (2010)
Nicole Kidman for Rabbit Hole (2010)
Jennifer Lawrence for Winter's Bone (2010)
Natalie Portman for Black Swan (2010)
Michelle Williams for Blue Valentine (2010)
Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Nominees:
Christian Bale for Fighter, The (2010)
John Hawkes for Winter's Bone (2010)
Jeremy Renner for Town, The (2010)
Mark Ruffalo for Kids Are All Right, The (2010)
Geoffrey Rush for King's Speech, The (2010)
Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Nominees:
Amy Adams for Fighter, The (2010)
Helena Bonham Carter for King's Speech, The (2010)
Melissa Leo for Fighter, The (2010)
Hailee Steinfeld for True Grit (2010)
Jacki Weaver for Animal Kingdom (2010)
Best Achievement in Directing
Nominees:
Darren Aronofsky for Black Swan (2010)
Ethan Coen, Joel Coen for True Grit (2010)
David Fincher for Social Network, The (2010)
Tom Hooper for King's Speech, The (2010)
David O. Russell for Fighter, The (2010)
Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Nominees:
Another Year (2010): Mike Leigh
Fighter, The (2010): Scott Silver, Paul Tamasy, Eric Johnson
Inception (2010): Christopher Nolan
Kids Are All Right, The (2010): Lisa Cholodenko, Stuart Blumberg
King's Speech, The (2010): David Seidler
Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Nominees:
127 Hours (2010): Danny Boyle, Simon Beaufoy
Social Network, The (2010): Aaron Sorkin
Toy Story 3 (2010): Michael Arndt, John Lasseter, Andrew Stanton, Lee Unkrich
True Grit (2010): Joel Coen, Ethan Coen
Winter's Bone (2010): Debra Granik, Anne Rosellini
Best Animated Feature Film of the Year
Nominees:
How to Train Your Dragon (2010) : Chris Sanders and Dean DeBlois
Illusionist, The (2010) : Sylvain Chomet
Toy Story 3 (2010) : Lee Unkrich
Best Foreign Language Film of the Year
Nominees:
Biutiful (2010): Alejandro González Iñárritu(Mexico)
Dogtooth (2009): Giorgos Lanthimos(Greece)
In a Better World (2010): Susanne Bier(Denmark)
Incendies (2010): Denis Villeneuve(Canada)
Outside the Law (2010): Rachid Bouchareb(Algeria)
Best Achievement in Cinematography
Nominees:
Black Swan (2010): Matthew Libatique
Inception (2010): Wally Pfister
King's Speech, The (2010): Danny Cohen
Social Network, The (2010): Jeff Cronenweth
True Grit (2010): Roger Deakins
Best Achievement in Editing
Nominees:
127 Hours (2010): Jon Harris
Black Swan (2010): Andrew Weisblum
Fighter, The (2010): Pamela Martin
King's Speech, The (2010): Tariq Anwar
Social Network, The (2010): Kirk Baxter, Angus Wall
Best Achievement in Art Direction
Nominees:
Alice in Wonderland (2010): Stefan Dechant
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010): Andrew Ackland-Snow
Inception (2010): Guy Hendrix Dyas
King's Speech, The (2010): Netty Chapman
True Grit (2010): Stefan Dechant
Best Achievement in Costume Design
Nominees:
Alice in Wonderland (2010): Colleen Atwood
I Am Love (2009): Antonella Cannarozzi
King's Speech, The (2010): Jenny Beavan
Tempest, The (2010): Sandy Powell
True Grit (2010): Mary Zophres
Best Achievement in Makeup
Nominees:
Barney's Version (2010) : Adrien Morot
Way Back, The (2010) : Edouard F. Henriques, Gregory Funk and Yolanda Toussieng
Wolfman, The (2010) : Rick Baker and Dave Elsey
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Nominees:
127 Hours (2010): A.R. Rahman
How to Train Your Dragon (2010): John Powell
Inception (2010): Hans Zimmer
King's Speech, The (2010): Alexandre Desplat
Social Network, The (2010): Trent Reznor, Atticus Ross
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Nominees:
127 Hours (2010): A.R. Rahman, Rollo Armstrong, Dido("If I Rise")
Country Strong (2010): Bob DiPiero, Tom Douglas, Hillary Lindsey, Troy Verges("Coming Home")
Tangled (2010): Alan Menken, Glenn Slater("I See the Light")
Toy Story 3 (2010): Randy Newman("We Belong Together")
Best Achievement in Sound Mixing
Nominees:
Inception (2010): Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo and Ed Novick
King's Speech, The (2010) : Paul Hamblin, Martin Jensen and John Midgley
Salt (2010): Jeffrey J. Haboush, William Sarokin, Scott Millan, Greg P. Russell
Social Network, The (2010) : Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick and Mark Weingarten
True Grit (2010) : Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff and Peter F. Kurland
Best Achievement in Sound Editing
Nominees:
Inception (2010) : Richard King
Toy Story 3 (2010) : Tom Myers and Michael Silvers
Tron Legacy (2011) : Gwendolyn Yates Whittle and Addison Teague
True Grit (2010) : Skip Lievsay and Craig Berkey
Unstoppable (2010) : Mark P. Stoeckinger
Best Achievement in Visual Effects
Nominees:
Alice in Wonderland (2010) : Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas and Sean Phillips
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I (2010) : Tim Burke, John Richardson, Christian Manz and Nicolas Aithadi
Hereafter (2010) : Michael Owens, Bryan Grill, Stephan Trojanski and Joe Farrell
Inception (2010) : Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley and Peter Bebb
Iron Man 2 (2010) : Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright and Daniel Sudick
Best Documentary, Features
Nominees:
Exit Through the Gift Shop (2010): Banksy
GasLand (2010): Josh Fox
Inside Job (2010): Charles Ferguson
Restrepo (2010): Tim Hetherington, Sebastian Junger
Waste Land (2010): Lucy Walker
Best Documentary, Short Subjects
Nominees:
Killing in the Name (2010) : Nominees to be determined A Moxie Firecracker Films Production
Poster Girl (2010) : Nominees to be determined A Portrayal Films Production
Strangers No More (2010) : Karen Goodman and Kirk Simon A Simon & Goodman Picture Company Production
Sun Come Up (2010) : Jennifer Redfearn and Tim Metzger A Sun Come Up Production
The Warriors of Qiugang (2010) : Ruby Yang and Thomas Lennon A Thomas Lennon Films Production
Best Short Film, Animated
Nominees:
Day & Night (2010) : A Pixar Animation Studios Production Teddy Newton
The Gruffalo (2009) (TV) : A Magic Light Pictures Production Jakob Schuh and Max Lang
Let's Pollute (2009) : A Geefwee Boedoe Production Geefwee Boedoe
The Lost Thing (2010) : (Nick Batzias for Madman Entertainment) A Passion Pictures Australia Production Shaun Tan and Andrew Ruhemann
Madagascar, a Journey Diary (2010) : A Sacrebleu Production Bastien Dubois
Best Short Film, Live Action
Nominees:
The Confession (2010/IV) : A National Film and Television School Production Tanel Toom
The Crush (2009) : A Purdy Pictures Production Michael Creagh
God of Love (2010) : A Luke Matheny Production Luke Matheny
Na Wewe (2010) : A CUT! Production Ivan Goldschmidt
Wish 143 (2009) : A Swing and Shift Films/Union Pictures Production Ian Barnes and Samantha Waite